Alternatywy system grzewczy oparty na gruntowych kompaktowych pompach ciepła dla domów jednorodzinnych

Argumenty przemawiają za pompami ciepła, to nie tylko niskie bieżące koszty, ale również mniejsze obciążenie środowiska naturalnego dzięki funkcjonowaniu bez emisji szkodliwych substancji.
Przecież wiesz, że ciepło jest naszym żywiołem. Ale czy wiesz, że ciepło tkwi w prawie każdym żywiole? Ponieważ natura jest wspaniałym dostawcą energii i zatrzymuje ciepło słoneczne w ziemi a także w powietrzu. Dzięki pompom ciepła możesz wprowadzić tę energię bardzo prosto do swoich czterech ścian. I to prawie bezpłatnie, bo aż do 80% energii funduje natura! W ten sposób odczuwalnie ograniczasz swoje bieżące wydatki.

Czy wiesz, że grunt który Cię otacza, jest wspaniałym i niewyczerpalnym źródłem energii cieplnej? I że temperatura gruntu, nawet przy silnym mrozie, bardzo rzadko spada poniżej +5°C? Wyobraź sobie, że kompaktowe pompy ciepła typu glikol/woda są niedoścignionym przykładem idealnego urządzenia grzewczego. Pobierają one, aż 80% energii cieplnej, potrzebnej do ogrzewania Twojego budynku, z gruntu a ich sprawność (COP) wynosi 5 czyli 500% (czyli przekazują do budynku 5 kWh energii cieplnej pobierając z sieci elektrycznej 1 kWh prądu). Kompaktowe pompy ciepła dostępne są z wmontowanym podgrzewaczem c.w.u..

Sonda czy kolektor gruntowy?
Poziomy kolektor gruntowy jest położony na głębokości 1,20 m, poza granicą mrozu. Długość i odstępy rur są tu uzależnione od właściwości podłoża i wydajności pobieranego ciepła – a więc od ilości energii, której potrzebujesz do ogrzania swoich czterech ścian. Dużo mniej miejsca potrzeba, gdy decydujesz się na sondę. Wpuszczenie tego typu sondy na głębokość do 150 m wiąże się z uprzednim uzyskaniem zezwolenia. Oczywiście każdemu zainteresowanemu chętnie pomożemy i odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące pomp ciepła.